Sutra počinje prvi Adventure Outdoor festival u kanjonu reke Jerme

Prvi Adventure Outdoor festival u Specijalnom rezervatu prirode “Jerma” počinje sutra, 16. avgusta, i trajaće sve do nedelje, 20. avgusta. U okviru petodnevnog aktivnog odmora učesnici će imati priliku da se oprobaju u različitim aktivnostima na otvorenom, od biciklizma, planinarenja i planinskog trčanja, do joge i hodanja po balansirajućoj traci.

“Prijavilo se stotinak učesnika iz Srbije, Bugarske, Makedonije i Bosne i Hercegovine, a među prijavljenima ima učesnika različitih starosnih grupa – od četiri, pa do šezdeset godina”, kaže za portal “Far” Jelena Todorović, predsednica “Avanturističke mreže”. Prema njenim rečima, najveće interesovanje za učešće u festivalu bilo je među ljubiteljima avanture između dvadeset i četrdeset godina starosti. Prijave su završene i formirane su grupe, a u toku sutrašnjeg dana očekuje se da pristignu i prvi učesnici.

Festival organizuju udruženje “Avanturistička mreža”, JP “Srbija Šume”, Sportsko-turistički centar Dimitrovgrad, Turistička organizacija Pirot, Turistička organizacija Babušnica i sportski klub “Tribe”, uz podršku Zavoda za zaštitu prirode Srbije i Turističke organizacije Srbije. Više detalja o nastanku i organizaciji samog festivala pročitajte u razgovoru sa Jelenom Todorović.

D. Jelenkov

Foto: Igor Đorđević

Tekst je deo projekta „Građanski servis i manjinska zajednica“ koji se sufinansira sredstvima Opštine Dimitrovgrad u okviru medijskog konkursa za 2017. godinu.

Stavovi izneti u podržanom medijskom projektu nužno ne izražavaju stavove organa koji je dodelio sredstva.

 

Napisao/la

Dijana Jelenkov rođena je 1988. godine u Pirotu. Osnovnu i srednju školu završila je u Dimitrovgradu, nakon čega nastavlja obrazovanje na Filozofskom fakultetu u Nišu (na osnovnim studijama Srbistike) i Novom Sadu (gde završava master studije na studijskom programu Srpska filologija: srpski jezik i lingvistika). A onda seda u voz i vraća se u Dimitrovgrad. Kako je uvek bila od one dece koja više vole da ispod drveta čitaju knjigu nego da igraju žmurke, odmalena se interesuje za književnost i jezik, i naročito za dijalekat svog kraja. Leksika govora Dimitrovgrada bila je i predmet njenog master rada – rečnika sa preko 2000 reči koje su u upotrebi u ovom lokalnom govoru. U slobodno vreme bavi se pisanjem (uglavnom proze, i povremeno poezije), i prevođenjem književnih tekstova sa bugarskog jezika na srpski (a kada joj dođe, i obrnuto). Nekada davno, radove iz oblasti dečjeg stvaralaštva objavljivala je u zborniku „Radovićev venac“, pesničkoj zbirci „Razigrani snovi“ i dečjem časopisu „Drugarče“. U novije vreme, neki od njenih tekstova pojavili su se u časopisu „Nedogledi“ Filozofskog fakulteta u Nišu, te u književnim časopisima „Trag“ i „Majdan“. 2015. i prva polovina 2016. godine bile su plodne za bujanje književničke sujete – donele su joj drugu nagradu na konkursu „Vojislav Despotov“ u Novom Sadu, treću na konkursu za satiričnu priču u okviru Nušićijade u Ivanjici, kao i mesto među tri nagrađene priče na konkursu magazina Crna ovca (blacksheep.rs); svojim pisanijima zauzela je prostor i u zborniku „Crte i reze 6“ (zbirci najboljih radova sa konkursa „Andra Gavrilović“ u Svilajncu), kao i u poetskom zborniku „Sinđelićeve čegarske vatre 26“ književnog udruženja Glas korena iz Niša. Njene kratke priče našle su se među izdvojenima i na naredna dva konkursa Crne ovce. Zajedno sa kolegom Ratkom Stavrovim i gospođicom Dorotejom Todorov objavila je prozno-poetsku zbirku "Dodir". Nije odolela ni iskušenju da se oproba kao novinar – na poziciji prevodioca i autora sarađivala je sa onlajn časopisom EMG magazin, a povremeno objavljuje tekstove i na portalu blacksheep.rs.

Bez komentara

Ostavi komentar